HungryForLife Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Recipes, comments and more...


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Λουκάνικα

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Λουκάνικα Empty Λουκάνικα Κυρ Φεβ 22, 2009 3:27 am

Vana

Vana

Είναι η επόμενη συνταγή από τις ματιές στο τετραδιάκι της μαμάς μου και σκέφτηκα να τη βάλω κι αυτή.
Οι δικοί μου φτιάχνουν λουκάνικα τα Χριστούγεννα και μας φτάνουν (3 οικογένειες) μέχρι τις Απόκριες.
Παίρνουμε από το χασάπη μας 4 με 4.5 κιλά χοιρινό από μπούτι και του λέμε να μας το κόψει στη μηχανή για λουκάνικα.
Σε μια λεκανίτσα ανακατεύουμε το κρέας με:
3 πράσα ψιλοκομμένα
1-2 κρεμμύδια τριμμένα
1 κουταλάκι κανέλα
μισό κουταλάκι γαρύφαλλο
1 κουταλιά ρίγανη
ξύσμα από 2-3 πορτοκάλια
αλατοπίπερο
Είμαστε συγκρατημένοι στα μπαχαρικά, δοκιμάζουμε και διορθώνουμε ανάλογα τα γούστα μας.
Επιστρέφουμε στο χασάπη μας με το μίγμα και μας φτιάχνει τα λουκάνικά μας. Αν θέλουμε γεμίζουμε λεπτό άντερο μόνοι μας, είναι όμως αρκετά δύσκολο.
Στη συνέχεια κρεμάμε τα λουκάνικα και τα αφήνουμε μερικές μέρες να στεγνώσουν.
Οι δικοί μου τα κρεμάνε πάνω σε ένα λεπτό και μακρύ πλάστη που είναι τοποθετημένος οριζόντια στην πλάτη από 2 καρέκλες.
Όταν στεγνώσουν τα λουκάνικα τα τυλίγουμε με αλουμινόχαρτο και μετά με σακουλίτσα και τα βάζουμε στην κατάψυξη.
Για να ψήσω τα βάζω κατευθείαν από την κατάψυξη.

2Λουκάνικα Empty Απ: Λουκάνικα Κυρ Φεβ 22, 2009 3:59 am

Anna



Ωχ καλά και δεν έβαλες κι εδώ φωτο. Θα με μαζεύατε. Αν βγάλω το ξύσμα πορτοκαλιού χαλάει πολύ η γεύση? Δε μου αρέσει το πορτοκάλι μαζί με το πράσο στα λουκάνικα. Ή να μην έβαζα πράσο?

3Λουκάνικα Empty Απ: Λουκάνικα Κυρ Φεβ 22, 2009 4:03 am

Vana

Vana

Μπορείς να ρωτήσεις τον κρεοπώλη σου γιατί αυτοί συνήθως φτιάχνουν διάφορες συνταγές. Wink

4Λουκάνικα Empty Απ: Λουκάνικα Κυρ Φεβ 22, 2009 7:07 am

Vana

Vana

Καλή όρεξη!!!
Photo:http://www.camerantics.org.uk/wallpapers/sausages.jpg

Λουκάνικα 49057645
Λουκάνικα W640

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης