HungryForLife Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Recipes, comments and more...


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Παιδικά γενέθλια

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Παιδικά γενέθλια Empty Παιδικά γενέθλια Πεμ Φεβ 19, 2009 6:53 pm

Anna



Σε 2 βδομάδες περίπου έχει τα πέμπτα της γενέθλια η μικρή μου. Σκέφτομαι να κάνω ένα μικρό παρτάκι για να τα γιορτάσουμε. Θα έχω περίπου 10-12 πιτσιρίκια και καμια 10αρια μεγάλους. Λόγω των ημερών θα ήθελα να είναι μασκέ. jocolor

Έχετε να μου προτείνετε κάποια φαγητά για μπουφέ που να μπορούν να ετοιμαστούν από την προηγούμενη μέρα, αν είναι και πιο πριν ακόμα καλύτερα, γιατί δε θα έχω κάποια άλλη βοήθεια και πρέπει να οργανωθώ. Επίσης αν υπάρχουν κάποιες ιδέες για το πάρτυ, παιχνίδια κλπ για τα παιδάκια ώστε να περάσουν ευχάριστα την ώρα τους και να μη βαρεθούν.
Σας ευχαριστώ.

2Παιδικά γενέθλια Empty Απ: Παιδικά γενέθλια Παρ Φεβ 20, 2009 12:35 am

Vana

Vana

Λοιπόν Άννα εγώ φέτος στην κόρη μου (της Αγίας Αικατερίνης) είχα πολλά άτομα και έφτιαξα:
--Ρολό χοιρινό φούρνου (σε δυχτάκι) γεμιστό με τυριά, καρότα και πιπεριές. Στο φτιάχνει ο κρεοπώλης, το τυλίγεις με λαδόκολα, το δένεις και το ψήνεις το πρωί της ίδιας ημέρας. Θέλει 2 ώρες περίπου στους 200 βαθμούς και κάθε 20 λεπτά γύρισμα. Το αφήνεις να κρυώσει και το ανοίγεις, το κόβεις με κοφτερό μαχαίρι σε φετούλες.
--Μπρόκολο στο φούρνο με τυράκια, η συνταγή είναι εδώ: http://hungryforhungry.blogspot.com/2009/01/blog-post_17.html
--Τορτελίνια φούρνου. Βράζεις τα τορτελίνια από την προηγούμενη μέρα (τα βγάζεις 2-3 λεπτά νωρίτερα), τα βάζεις σε ένα πυρέξ, τα σκεπάζεις με διάφανη ζελατίνα και τα βάζεις στο ψυγείο. Ανήμερα τα βγάζεις, προαιρετικά τα περιχύνεις με τυράκια κίτρινα τριμμένα και κρέμα γάλακτος (αυτή δεν είναι προαιρετική) και τα βάζεις στο φούρνο για 20 λεπτά.
--Τυροπιτάκια εύκολα και γρήγορα, θα βάλω τη συνταγή σύντομα, δε θέλει φύλο, ανακατεύεις τα υλικά και ψήνεις. Μπορείς να τα ψήσεις την προηγούμενη ή και πιο πριν και να τα διατηρήσεις στο ψυγείο. Ανήμερα τα ζεσταίνεις τα τελευταία 5 λεπτά των τορτελινιών.
--Κεφτεδάκια (επίσης τα φτιάχνεις όποτε θες και διατηρείς στο ψυγείο ή και ανήμερα το πρωί ενώ ψήνεις το χοιρινό)
--2 πίτσες. Τη ζύμη μπορείς με το που θα ενώσεις τα υλικά, να τη βάλεις στο ψυγείο σε μεγάλο μπωλ γιατί θα φουσκώσει. Ανήμερα στρώνεις τη ζύμη στα ταψιά του φούρνου, απλώνεις λίγο κέτσαπ, τυρί κίτρινο, ζαμπόν, τομάτα, πιπεριά και πασπαλίζεις με φέτα. Για ευκολία βάλε μόνο τυρί-ζαμπόν. Ψήνεις και τα δύο ταψιά μαζί για 50 λεπτά με 1 ώρα στους 180 το μεσημέρι.
--Σαλάτες. Λάχανο-καρότο (μπορείς να το έχεις κομμένο από την προηγούμενη), και παξιμαδάκια (μαλακωμένα με νερό) με τομάτα και φέτα. Επίσης σε λωρίδες αγγουράκι και καροτάκι για τα μικρά.
--Γλυκό έφτιαξα αυτό http://hungryforhungry.blogspot.com/2009/01/blog-post_31.html κάνοντας την πάνω στρώση σαντιγύ ροζ.

Ό,τι θέλεις ρωτάς! Very Happy

3Παιδικά γενέθλια Empty Απ: Παιδικά γενέθλια Παρ Φεβ 20, 2009 2:28 am

Σοφία Ζ.



Να χαίρεσαι την κορούλα σου Άννα. Τι ωραία είναι τα γενέθλια σ' αυτήν την ηλικία. Ωραίες ιδέες από τη Βάνα (που σκέπτομαι να τις κλέψω για μάζωξη λίγο πιο μεγάλων (!!!!) σε ηλικία ατόμων).
Για τα πιτσιρίκια θα συμβούλευα, εκτός από τα πιάτα για μεγάλους, φαγητό σε μπουκίτσες και πλαστικά ή χάρτινα πιάτα και ποτήρια (και για λόγους ασφάλειας). Πίστεψέ με το καθάρισμα των επίπλων και των χαλιών μετά από κανονικό φαγητό χαλά τη διάθεση της επόμενης ημέρας.
Πιτσάκια, κεφτεδάκια ή χαμπουργκεράκια, σαντουιτσάκια με ζαμπον τυρί, τυροπιτάκια ή τυροκροκέτες θα εκτιμηθούν δεόντως από πεντάχρονα παιδάκια, που επιπλέον δεν θα χρειάζονται ιδιαίτερη επιτήρηση στο φαγητό, κάτι που θα εκτιμήσουν τα ίδια και οι συνοδεύοντες γονείς.
Ως προς τα παιχνίδια, αν είναι ντυμένα αποκριάτικα θα αυτοσχεδιάσουν σύμφωνα με αυτό που το καθένα υποδύεται. Θα ευχαριστηθούν επίσης χορεύοντας. Αν αντέχετε το θόρυβο και την φασαρία, τα μπαλόνια τους προσφέρουν μεγάλη χαρά. Παιχνίδια που άρεσαν πολύ στα παιδιά μου και τους φίλους τους σ' αυτήν την ηλικία ήταν οι καρέκλες, το δαχτυλίδι και το σπασμένο τηλέφωνο (παιχνίδια εμφανώς της δικής μου παιδικής ηλικίας).
Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

4Παιδικά γενέθλια Empty Απ: Παιδικά γενέθλια Παρ Φεβ 20, 2009 6:49 am

Vana

Vana

Σοφία όντως το μενού είναι κυρίως για τους μεγάλους. Έχω παρατηρήσει μετά από τόσα παιδικά πάρτυ, ότι τα μικρά θα φάνε 2 με 3, άντε 4 μεριδούλες finger food και μετά δεν κρατιούνται...
Υπολόγισε δηλαδή στο πιο πάνω μενού να φάνε κεφτεδάκι, τυροπιτάκι, αγγουράκι, τορτελίνια, άντε και πίτσα κι αυτά αν τρώνε απ' όλα.
Στους παιδότοπους βάζουν ένα σαντουιτσάκι τριγωνάκι, ένα κεφτεδάκι και ένα πιτσάκι.

5Παιδικά γενέθλια Empty Απ: Παιδικά γενέθλια Παρ Φεβ 20, 2009 6:58 am

Vana

Vana

Βάζω μια φωτό από την πρώτη μας γιορτή πριν 3 χρόνια. Είχα φτιάξει κεφτεδάκια, χοιρινό ρολό, μπουρίτος, παξιμαδάκια με cottage cheese ή πάστα ελιάς, κολοκυθοτυρόπιτα, τυροπιτάκια, σαλάτα σεφ, σαλάτα λάχανο, πένες φούρνου. Τότε είχα ελάχιστα παιδάκια.
Παιδικά γενέθλια Giorthkaterinas074dh9
Παιδικά γενέθλια W640

6Παιδικά γενέθλια Empty Απ: Παιδικά γενέθλια Παρ Φεβ 20, 2009 4:32 pm

Rena



Άννα να χαίρεσαι τη ζουζούνα σου.
Τα κορίτσια έδωσαν πολύ καλές ιδέες και με έχουν καλύψει. Το μόνο επιπλέον που θα μπορούσα να προτείνω είναι μικρα Πεινιρλί σε μέγεθος μπουκίτσας, τα οποία φτιάχνονται και μπορούν να καταψυχθούν για όσο θες και απλά ψήνεις χωρίς ξεπάγωμα τελευταία στιγμή και σουδάκια, τα φτιάχνεις κι αυτά πριν και καταψύχεις και τα γεμίζεις τελευταία ώρα. Η γέμιση μπορεί να είναι με μους ζαμπόν, ροκφόρ & καρύδι, φιλαδέλφεια ή αλλο κρεμώδες τυρί ανακατεμένο με άνιθο κλπ. Αλλά νομίζω ήδη έχεις πολλές επιλογές. Ότι άλλο θες μας το λες.

Βάνα τέλειος ο μπουφές σου. Κρέμασε το σαγόνι μου πρωί πρωί Shocked

7Παιδικά γενέθλια Empty Απ: Παιδικά γενέθλια Παρ Φεβ 20, 2009 5:08 pm

Anna



Αχ κοριτσια είστε καταπληκτικές. Ευχαριστώ πάρα πολύ. cheers Δεν περίμενα τόσες προτάσεις, είχε μπλοκάρει το μυαλό μου. Θα τα διαβάσω με προσοχή και θα σας πω σε τι κατέληξα.
Βάνα πολύ όμορφη η φωτογραφία από το μπουφέ σου. Σοφία έχεις δίκιο για τα πιάτα κλπ πέρυσι είχα μεγάλο πρόβλημα με το μάζεμα μετά.Φέτος δεν την ξαναπατάω.
Very Happy
Θα επανέλθω με το τελικό μενού. Ως τότε σας φιλώ.

8Παιδικά γενέθλια Empty Απ: Παιδικά γενέθλια Παρ Φεβ 20, 2009 6:39 pm

Ειρήνη



Άννα, κατ' αρχάς προκαταβολικές ευχές για το κοριτσάκι σου.
Σίγουρα οι πολλές εναλλακτικές προτάσεις που σου έδωσαν τα κορίτσια θα σε βοηθήσουν. Εγώ μόνο να προσθέσω μπουκίτσες (nuggets) κοτόπουλου πανέ που τα παιδιά (μικρά + μεγάλα) αγαπούν πολύ.
Πέρυσι, στο πάρτυ της κόρης μου (έκλεινε τα 13), πριν ξεκινήσει το σερβίρισμα, τοποθέτησα την πιατέλα με 60 κομμάτια μπουκίτσες στο μπουφέ και μέχρι να πάω στην κουζίνα και να επιστρέψω κρατώντας κάτι άλλο, ΕΙΧΕ ΑΔΕΙΑΣΕΙ!! Rolling Eyes
Καλή επιτυχία στις προετοιμασίες!

9Παιδικά γενέθλια Empty Απ: Παιδικά γενέθλια Παρ Φεβ 20, 2009 7:18 pm

Vana

Vana

Ένα ωραίο παιχνίδι είναι το κυνήγι του θησαυρού όπου τους δίνεις ένα γρίφο για να βρουν (σε ομάδες) κάτι που έχεις κρύψει.
Ζωγραφική σε χαρτιά χρωματιστά με κηρομπογιές ή μαρκαδόρους.
Μπορείς να τσακίσεις χρωματιστά χαρτόνια Α4 στα δύο σαν κάρτα και να έχεις ήδη διάφορα πραγματάκια που να μπορούν να κολληθούν μπροστά (αστεράκια, φουντίτσες, glitter, εικόνες από περιοδικά κτλ) και μέσα να γράψουν κάτι για την εορτάζουσα. Θα της τα κρατήσεις ενθύμιο.
Ή δίνεις να κολλήσουν και να γράψουν σε όλη την Α4 (ή τη μισή) από τη μία πλευρά, τους λες ότι θα ενωθούν όλα τα έργα για να φτιάξουν ένα πίνακα και μετά στολίζεις με αυτό το δωμάτιό της.
Οι μουσικές καρέκλες έχουν πλάκα επίσης (και φασαρία...)

10Παιδικά γενέθλια Empty Απ: Παιδικά γενέθλια Κυρ Φεβ 22, 2009 4:02 am

Anna



Κόρες είναι όλα υπέροχα. Σήμερα πήγαμε και ψωνίσαμε τα διάφορα για το πάρτυ. Αύριο θα σας γράψω το τελικό μενού. Προς το παρόν πάω να ξαπλώσω γιατί είμαι πολύ ταλαιπωρη σήμερα. Φιλάκιαααα και σας ευχαριστώ όλες. Very Happy

11Παιδικά γενέθλια Empty Απ: Παιδικά γενέθλια Κυρ Φεβ 22, 2009 7:32 pm

Anna



Καλημέρα. Λοιπόν να σας πω το μενού όπως τελικά αποφασίστηκε.

-Τις Κοτομπουκιές της Ειρήνης, τις οποίες θα πανάρω 2-3 μερες πριν και θα μπουν καταψυξη
-Το Χοιρινό ρολό σε διχτάκι της Βάνας
-Ρολό κοτόπουλο
-Μελιτζάνες ρολάκια με ανθότυρο και ντομάτα
-Σεφταλιές (δε σας έχω ξεχάσει-θα βάλω συνταγή με φωτο μαζί)
-Τα ρολάκια κιμά με λουκάνικο της Α.Αγγελικής (τα χω ξαναφτιάξει κι ειναι πολύ νοστιμα)
-Τυροπιτάκια και κρέπες σπανάκι τυρί
-Ατομικά πιτσάκια της Βάνας και πεϊνιρλί της Ρένας
-Μιά σαλάτα ζυμαρικών και μία του σεφ
-Πατατούλες φούρνου με μουστάρδα
-Χαμπουργκερ και χοτ ντογκ

Για γλυκά θα έχουμε την τούρτα και σκέφτομαι να κάνω και τρουφάκια σοκολάτας-καρύδας.

Και οπωσδήποτε όπως είπε η Σοφία χάρτινα πιατάκια, ποτηράκια κλπ Το σπίτι στολισμένο αποκριατικα jocolor farao geek λόγω των ημερών και μια και τα πιτσιρικια θα είναι μασκαρεμένα και όσο για τα παιχνίδια μου δώσατε ένα σωρό ιδεες.

Σας ευχαριστώ όλες σας και υποσχομαι φωτογραφικά ντοκουμέντα.
Φιλιά flower

12Παιδικά γενέθλια Empty Απ: Παιδικά γενέθλια Δευ Φεβ 23, 2009 4:28 pm

Ειρήνη



Άννα, βλέπω το μενού είναι υπερπλήρες.
Η μακροχρόνια εμπειρία μου από πάρτυ (ακόμη και όταν συμμετέχουν μεγάλοι) είναι ότι συνήθως κάνουμε πολύ περισσότερα από όσα καταναλώνονται με αποτέλεσμα να έχουμε κουραστεί τόσο πολύ με τις προετοιμασίες και να είμαστε ψόφιες την ώρα της γιορτής.
Βέβαια τώρα τα ψώνια σου τα έχεις κάνει, αλλά ίσως θα μπορούσες να παραλείψεις το ένα από τα δύο κοτόπουλα, τα χοτ ντογκ (αφού υπάρχουν και τα ρολάκια με κιμά + λουκάνικα) και τις σεφταλιές.
Να είσαι σίγουρη ότι και πάλι θα περισσέψουν.
Και φυσικά το καλύτερο συστατικό επιτυχίας: Κέφι και καλή διάθεση! Very Happy cheers

13Παιδικά γενέθλια Empty Απ: Παιδικά γενέθλια Δευ Φεβ 23, 2009 8:11 pm

Vana

Vana

Άννα πολλά αλλά υπέροχα μου ακούγονται Very Happy
Οργανώσου να φτιάχνεις λίγα κάθε μέρα για να μην κουραστείς ε? Wink

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

» Χαρούμενα Γενέθλια Aristarxe

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης