HungryForLife Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Recipes, comments and more...


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Τσιροσαλάτα

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Τσιροσαλάτα Empty Τσιροσαλάτα Κυρ Φεβ 08, 2009 8:32 pm

Σοφία Ζ.



Τα τελευταία χρόνια δεν βρίσκεται έτοιμη τσιροσαλάτα. Αυτό που εμφανίζεται ως τσιροσαλάτα δεν είναι τίποτα άλλο από καπνιστός κολιός και δεν έχει καμιά σχέση ούτε σε εμφάνιση ούτε σε γεύση. Η συνταγή που έχω είναι της μαμάς μου, που ακόμη και τώρα μας προμηθεύει είτε με έτοιμο από τα χεράκια της προς κατανάλωση προϊόν είτε με το ψάρι που έχει γίνει και αυτό δυσθώρητο. Η συνταγή είναι πολίτικη ή όπως αυτή που φτιάχνουν ακόμη στη Θεσσαλονίκη.

Υλικά
1 τσίρος (δηλαδή ξερό σκουμπρί ή ξερός κολιός κατ’ άλλους)
Ξύδι
Λάδι
Άνηθος
1 σφυρί
Φωτιά

Παρασκευή
Αποκεφαλίζουμε τον τσίρο. Τον τοποθετούμε σε πάγκο με την κοιλιά προς τα πάνω και με ένα σφυρί τον χτυπούμε καλά.
Τον καίμε πάνω σε φωτιά (π.χ. γκαζάκι, τζάκι, κλπ) μέχρι να ψηθεί (φαίνεται ότι ψήθηκε γιατί μυρίζει και κάνει φουσκάλες το δέρμα).
Μόλις κρυώσει λίγο, τον ανοίγουμε στη μέση και βγάζουμε το κόκαλο.
Τον βάζουμε στο νερό για μισή ώρα (για να ξαλμυρίσει και να μαλακώσει το κρέας του).
Στη συνέχεια τον βάζουμε σε ξιδόνερο επί μισή / μία ώρα ανάλογα με το πόσο ξινό τον θέλουμε .
Ξεψαχνίζουμε ή κόβουμε σε λωρίδες και τον τοποθετούμε με πιατελίτσα. Ρίχνουμε λάδι και μπόλικο άνηθο και έτοιμη η τσιροσαλάτα. Σερβίρεται με ουζάκι.

2Τσιροσαλάτα Empty Απ: Τσιροσαλάτα Κυρ Φεβ 08, 2009 8:43 pm

Rena



Aχ, μπράβο βρε Σοφία μου!!! Και από προχθές που την ανέφερες αυτή την τσιροσαλάτα μου χε κάτσει. Τώρα ξέρω και πως γίνεται. Ευχαριστώ cheers

3Τσιροσαλάτα Empty Απ: Τσιροσαλάτα Κυρ Φεβ 08, 2009 9:21 pm

Vana

Vana

Ευχαριστώ κι εγώ πολύ πολύ!!!

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης