HungryForLife Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Recipes, comments and more...


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ψητό μοσχάρι

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Ψητό μοσχάρι Empty Ψητό μοσχάρι Παρ Ιαν 30, 2009 2:27 am

Σοφία Ζ.



Μια πολύ εύκολη και νοστιμότατη παραλλαγή ψητού που αρκεί να μπει στο φούρνο ένα ηλιόλουστο κυριακάτικο πρωινό του χειμώνα, να πάμε βόλτα για καφέ και στην επιστροφή μας (μετά από ένα τετράωρο) να το βρούμε ψημένο.
Υλικά
2 κιλά μοσχάρι σπάλα (άκοπο)
1 κουταλιά σούπας ελαιόλαδο
2 μέτρια κρεμμύδια ψιλοκομμένα
4 σκελίδες σκόρδο λιωμένο
1 ποτήρι του κρασιού κόκκινο κρασί
Αλάτι, πιπέρι και Italian seasoning
Καροτάκια baby κατεψυγμένα (προαιρετικά) ή/και
4 πατάτες κομμένες σε κύβους (προαιρετικά)
Παρασκευή
Ρίχνουμε το λάδι σε γάστρα (πήλινη ή μαντεμένια), το κρεμμύδι και το σκόρδο και απλά τοποθετούμε το κρέας πάνω στο κρεμμύδι. Πασπαλίζουμε το κρέας (και από τις δύο πλευρές) με αλάτι, πιπέρι και Italian seasoning και περιχύνουμε με το κρασί. Στο σημείο αυτό αν θέλουμε προσθέτουμε τα καροτάκια και τις πατάτες γύρω από το κρέας. Κλείνουμε την γάστρα ερμητικά. Επειδή το καπάκι της δικής μου δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι κλείνει καλά, καλύπτω την ανοιχτή γάστρα με αλουμινόχαρτο και μετά τοποθετώ το καπάκι. Μπορεί να κλείσει και με ζυμάρι (αλλά δεν έχω καμιά διάθεση να ζυμώνω και μετά το ψήσιμο να σπάω και το ζυμάρι προσέχοντας μην πέσει μέσα στο φαγητό). Τοποθετούμε τη γάστρα σε σχετικά χαμηλή θέση σε προθερμασμένο μέτριο φούρνο (150-180º C ανάλογα με το φούρνο) και αφήνουμε να ψηθεί για περίπου 3,5-4 ώρες. Επειδή τα υγρά που αφήνει το κρέας είναι αρκετά, μπορούμε να τα βράσουμε κατόπιν σε ένα κατσαρολάκι μέχρι να πήξουν σε σάλτσα. Σερβίρουμε σε μερίδες γαρνίροντας με τα καροτάκια ή/και τις πατάτες, ή με πιλάφι ή πουρέ και περιχύνοντας με τη σάλτσα. Συνήθως παραλείπω τις πατάτες αλλά κρατώ τα καρότα για να δώσουν χρώμα στο φαγητό.

2Ψητό μοσχάρι Empty Απ: Ψητό μοσχάρι Παρ Ιαν 30, 2009 3:47 am

Vana

Vana

Λιποθυμώ! Μπράβο Σοφία! Σχεδόν το μυρίζω...
Λουκουμάτη συνταγή.
Γάστρα δεν έχω και θέλω κάποια στιγμή να πάρω. Εσείς τι γάστρα έχετε?

3Ψητό μοσχάρι Empty Απ: Ψητό μοσχάρι Σαβ Ιαν 31, 2009 2:55 pm

Rena



Καταπληκτικό Σοφία! Το κόλπο με το αλουμινόχαρτο πολύ μου άρεσε. Έχω δύο γάστρες η μία στρογγυλή και η άλλη σαν κανάτι (πήλινες και η δύο) η δεύτερη όμως και σε μένα δεν κλείνει καλά. Θα δοκιμάσω αυτό με το αλουμινόχαρτο την επόμενη φορά. Αυτό με το ζυμάρι μέχρι στιγμής το αποφεύγω κυρίως γιατί φοβάμαι μήπως μαζί με το σπάσιμο του ζυμαριού σπάσω και τη γάστρα. lol!
Βάνα στην πρώτη ευκαιρία να πάρεις. Δεν πιστεύεις τη γεύση θα έχουν τα φαγητά σου. Κι όχι μόνο τα κρεατικά αλλά και τα όσπρια.

Αυτές που έχω μοιάζουν πολύ με αυτές

Ψητό μοσχάρι C_490

Ψητό μοσχάρι Imgvu9
Ψητό μοσχάρι W300

4Ψητό μοσχάρι Empty Απ: Ψητό μοσχάρι Δευ Φεβ 02, 2009 2:13 am

Σοφία Ζ.



Η πήλινη που έχω μοιάζει πολύ με την πρώτη φωτογραφία της Ρένας. Πρόσφατα απέκτησα και μαντεμένια. Το μειονέκτημά της είναι το βάρος της (και η τιμή της). Έχω και μια τύπου αμερικάνικη, αρκετά ελαφριά και εύκολη στη χρήση αλλά καμιά σχέση με την πήλινη και τη μαντεμένια σε γεύση φαγητού. Μεταξύ πήλινου και μαντεμιού προτιμώ το πρώτο. Που να ψήσεις σε γάστρα και σε ξυλόφουρνο. Το κάτι άλλο.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης