HungryForLife Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Recipes, comments and more...


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

(Σαν) Μιλφέιγ

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1(Σαν) Μιλφέιγ Empty (Σαν) Μιλφέιγ Πεμ Ιαν 29, 2009 6:08 am

Vana

Vana

(Σαν) Μιλφέιγ
Συνταγή της κουνιάδας μου Βάσως για μεγάλο ορθογώνιο πυρέξ. Το φτιάχνω στις γιορτές αλλά και στα γενέθλια των παιδιών αντί άλλης τούρτας βάζοντας μια σταγόνα ροζ ή γαλάζιο χρώμα ζαχαροπλαστικής στη σαντιγί.
Υλικά
2 πακέτα κράκερς πράσινα
2 κούπες γάλα ζεστό
3 άνθος αραβοσίτου στιγμής βανίλια με το αντίστοιχο γάλα μείον 1 κούπα (3,5 κούπες αν δεν κάνω λάθος)
1 ζαχαρούχο
1 βιτάμ λειωμένο
1 φακελάκι γκαρνί με το γάλα του (1 κούπα)
κανέλα
ζάχαρη άχνη (προαιρετικά)
[το συνολικό γάλα είναι 1,5 λίτρο περίπου]

Εκτέλεση
Φτιάχνω τις 2 κρέμες: Χτυπάω το γκαρνί με το γάλα του να γίνει σαντιγί. Χτυπάω το άνθος αραβοσίτου με το γάλα του (μείον 1 κούπα) και συνεχίζοντας το χτύπημα προσθέτω το ζαχαρούχο και το βιτάμ. Απλώνω στο πυρέξ 1 στρώση κράκερς που έχω βουτήξει στο ζεστό γάλα. Από πάνω αδειάζω τη μισή κρέμα, κάνω άλλη μια στρώση με κράκερς, από πάνω την υπόλοιπη κρέμα και τελειώνω με τη σαντιγί. Τρίβω τα κράκερς που περίσσεψαν, τα ανακατώνω με λίγη κανέλα και ζάχαρη άχνη και πασπαλίζω το γλυκό. Βάζω στο ψυγείο για αρκετές ώρες.

(Σαν) Μιλφέιγ Hhh200ht7
(Σαν) Μιλφέιγ W320

2(Σαν) Μιλφέιγ Empty Απ: (Σαν) Μιλφέιγ Πεμ Ιαν 29, 2009 6:18 pm

Σοφία Ζ.



Τι μου θύμισες Βάνα. Τα παιδικά μου χρόνια. Κάπως έτσι (όχι τόσο περιποιημένο όμως) το κάναμε και εμείς και το αποτέλεσμα ήταν ένα δροσερό γλυκό. Θα το κάνω το Σ/Κ με τη δική σου συνταγή, μόνο που μαζί με τα τριμμένα κράκερς, θα πασπαλίσω και με τριμμένη καρύδα (έτσι για να θυμηθώ και τα παλιά).

3(Σαν) Μιλφέιγ Empty Απ: (Σαν) Μιλφέιγ Πεμ Ιαν 29, 2009 7:42 pm

Rena



Βάνα το ίδιο φτιάχνω κι εγώ και μας αρέσει πολύ. Μόνο που χρησιμοποιώ αντί για ανθος αραβοσίτου στιγμής, την κρύα κρέμα. Πεντανόστιμο είναι. Very Happy

4(Σαν) Μιλφέιγ Empty Μικρή παραλλαγή Πεμ Ιαν 29, 2009 9:18 pm

Ειρήνη



Γίνεται πολύ ωραίο. Το κάνει και μια φίλη μου με την διαφορά ότι αντί κράκερς χρησιμοποιεί σφολιατίνια (υπάρχουν στα s/m)

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης