HungryForLife Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Recipes, comments and more...


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ψωμί για τοστ

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Ψωμί για τοστ Empty Ψωμί για τοστ Πεμ Ιαν 22, 2009 4:35 pm

Vana

Vana

Ζυμώνω ψωμάκι για να τρώμε, αλλά όταν φτιάχνω στα μικρά μου τοστάκια (μόνο με τυρί τους δίνω), θέλουν το έτοιμο ψωμί για τοστ που είναι πολύ μαλακό.
Εδώ που τα λέμε κι εγώ το προτιμώ...
Αν ξέρει κάποιος πώς μπορώ να φτιάξω τόσο μαλακούλι ψωμάκι, αλλά και να διατηρείται για αρκετές μέρες, ας βοηθήσει...
Και μια ερώτηση: τα διάφορα ψωμιά για τοστ που κυκλοφορούν λένε ότι δεν έχουν συντηριτικά, ισχύει? Ξέρετε κάτι περισσότερο?

Ψωμί για τοστ 432968wwi0anufp3

2Ψωμί για τοστ Empty Απ: Ψωμί για τοστ Πεμ Ιαν 22, 2009 5:51 pm

Rena



Βάνα καλημέρα. Έχω συνταγή για ψωμί του τοστ αλλά είναι για αρτοπαρασκευαστή. Αν θες στη δίνω και δοκιμάζεις. Λογικά θα γίνεται και με το χέρι αλλά ίσως είναι λίγο δύσκολο να του δώσεις σχήμα. Αν έχεις μηχάνημα όμως θα σωθείς σίγουρα. Γίνεται πολύ αφράτο και μαλακό και η γεύση τέλεια.

Για τα ψωμιά του εμπορίου ξέρω ότι σίγουρα περιέχουν συντηρητικά. Παρόλα αυτά υπάρχουν φούρνοι που φτιάχνουν ψωμί για τοστ χωρίς συντηρητικά και το διατηρείς στο ψυγείο.

3Ψωμί για τοστ Empty Απ: Ψωμί για τοστ Πεμ Ιαν 22, 2009 6:31 pm

Vana

Vana

Στείλτη μου Ρένα, έχω αρτοπαρασκευαστή, θα την φτιάξω!
THANX!

4Ψωμί για τοστ Empty Απ: Ψωμί για τοστ Πεμ Ιαν 22, 2009 6:36 pm

Rena



O.k το βραδακι που θα πάω σπίτι θα στη γράψω. Φιλάκια.

5Ψωμί για τοστ Empty Απ: Ψωμί για τοστ Παρ Ιαν 23, 2009 2:55 am

Rena



Βάνα καλησπέρα. Σου γράφω τη συνταγή όπως υποσχέθηκα.
Τα υλικά είναι για ένα κιλό ψωμί.

Μπαίνουν στο μηχάνημα με τη σειρά που θα στα γράψω.

325 ml γάλα
2 κ.σ. λάδι
2 κ.γλ. αλάτι
2 κ.σ ζάχαρη
600 γρ. αλεύρι
1.5 κ.γλ. μαγιά ξηρή

Στο δικό μου μηχάνημα βάζω το πρόγραμμα 1 και η διαδικασία (ζύμωμα, φούσκωμα, ψήσιμο) διαρκεί 3 ώρες και 20 λεπτά.

Αν το μηχάνημα σου χρησιμοποιεί γάλα σε σκόνη τότε η αναλογία είναι 325 ml νερό και 2,5 κ.σ. γάλα σκόνη.

Καλή επιτυχία.
Very Happy

6Ψωμί για τοστ Empty Απ: Ψωμί για τοστ Παρ Ιαν 23, 2009 5:54 am

Vana

Vana

Ευχαριστώ!!!
Θα δοκιμαστεί την Κυριακή.
Φιλιά!

Ψωμί για τοστ Glitterfy155358370D33

7Ψωμί για τοστ Empty Απ: Ψωμί για τοστ Δευ Ιαν 26, 2009 3:19 am

Rena



Βάνα τη δοκίμασες τη συνταγή? Σε σκεφτόμουν γιατί δεν ήξερα αν κάνουν όλες οι συνταγές για όλα τα μηχανήματα. Question

8Ψωμί για τοστ Empty Απ: Ψωμί για τοστ Δευ Ιαν 26, 2009 9:13 am

Vana

Vana

Ρένα όχι δυστυχώς δεν πρόλαβα να το φτιάξω σήμερα Sad
Άσε που ο άντρας μου μου είπε ότι ο αρτοπαρασκευαστής μας έχει κάποιες γρατζουνιές στον κάδο και δεν πρέπει να τον ξαναχρησιμοποιήσουμε... Ξέρεις εσύ κάτι τέτοιο?

9Ψωμί για τοστ Empty Απ: Ψωμί για τοστ Δευ Ιαν 26, 2009 4:59 pm

Rena



Θα έλεγα τότε να μην τον χρησιμοποιήσεις. Ξέρω ότι δεν πρέπει να μαγειρεύουμε γενικά σε αντικολλητικά σκεύη με γρατζουνιές ή ξεφτίσματα. Όταν αρχίσει να φθείρεται η αντικολλητική επίστρωση, μπορεί να απελευθερωθούν επικίνδυνες ενώσεις. Τουλάχιστον εγώ ένα γουόκ που είχα αγοράσει και έπαθα το ίδιο από την πρώτη κιόλας χρήση του το έθεσα σε αχρηστία. Καλά και μου το θύμησες να πετάξω.

Νομίζω όμως ότι για τον αρτοπαρασκευαστή σου μπορεί να υπάρχει ανταλλακτικός κάδος. Τι μάρκα είναι μήπως μπορώ να βοηθήσω?

10Ψωμί για τοστ Empty Απ: Ψωμί για τοστ Τρι Ιαν 27, 2009 4:58 am

Vana

Vana

Τον είχα πάρει από το lidl και τον χρησιμοποιούσα αρκετά συχνά, μέχρι που άρχισα να ζυμώνω. Είναι περίπου 2 χρόνια ανενεργός δηλαδή. Και για να πάρω τον kenwood μόνο για ψωμί για τοστ δεν το βλέπω...

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης