HungryForLife Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Recipes, comments and more...


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Apple crisp

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Apple crisp Empty Apple crisp Τετ Ιαν 21, 2009 1:25 am

Σοφία Ζ.



Λατρεύω τα μήλα και ό,τι γλυκό φτιάχνεται με αυτά, κομπόστα, μηλόπιτα (εξαίσια αυτή που πρότεινε πρόσφατα η Ρένα - την έφτιαξα), το νηστίσιμο γλυκό της Heart πιο παλιά (το οποίο το φτιάχνω πλέον συχνότατα και είναι προσφάτως και η προσφορά μου σε όποια τραπέζια με καλούν φίλοι). Χωρίς να έχω ιδιαίτερη σχέση με αγγλοσαξονικές μαγειρικές, το apple crisp, που μου συνέστησε μια φίλη μου Αμερικανίδα μπήκε εδώ και κάποια χρόνια στην διατροφή μας, καθότι είναι εύκολο στην παρασκευή, γρήγορο και νοστιμότατο, τραγανιστό και συνδυάζει γεύσεις ζεστού και παγωμένου μαζί και τα παιδιά μου το λατρεύουν. Κυκλοφορούν διάφορες συνταγές, εγώ προτιμώ την απλή εκδοχή, την οποία και σας την παραθέτω.

Υλικά
6 μεγάλα μήλα
1 φλιτζάνι αλεύρι που φουσκώνει μόνο του
1 φλυτζάνι ζάχαρη
1 κουταλάκι αλάτι
Ένα αυγό
Μισό Βιτάμ
1 κουταλάκι κανέλλα

Καθαρίζουμε τα μήλα και τα κόβουμε σε λεπτές φέτες. Τα τοποθετούμε σε ταψάκι που το έχουμε βουτυρώσει. Σε ένα μπωλ ανακατεύουμε με το πιρούνι το αλεύρι, τη ζάχαρη, το αλάτι και το αυγό μέχρι να πάρει όψη θρυμματισμένου. Απλώνουμε το μίγμα πάνω από τα μήλα και περιχύνουμε από πάνω το βιτάμ λιωμένο. Ραντίζουμε (απλώνουμε;;Wink με τη κανέλα. Ψήνουμε σε προθερμασμένο μέτριο φούρνο ( στους 180° ) για 40 λεπτά περίπου, μέχρι να πάρει χρώμα η επιφάνεια και σε διάφορα σημεία να φαίνονται φυσαλίδες από τα υγρά του μήλου που βράζουν. Με ένα κουτάλι σερβίρουμε ζεστό (όπως βγαίνει από το φούρνο) σε μπωλάκια και από επάνω μπορούμε να προσθέσουμε σαντιγύ ή παγωτό ή γάλα.

2Apple crisp Empty Απ: Apple crisp Τετ Ιαν 21, 2009 3:00 am

Rena



Α φαίνεται εξαιρετικό Σοφία. Μοιάζει αρκετά με το μίγμα που βάζω στα μεθυσμένα αχλάδια που κάνω (η βάση δηλαδή) ρίξε μια ματιά να δεις τι εννοώ.

Πρέπει να ναι πεντανόστιμα. Ευχαριστούμε. Very Happy

3Apple crisp Empty Απ: Apple crisp Τετ Ιαν 21, 2009 7:32 pm

Σοφία Ζ.



Θα δοκιμάσω την συνταγή για τα μεθυσμένα αχλάδια και σήμερα ίσως αφού στο σπίτι υπάρχουν και αχλάδια, φαίνεται υπέροχη. Πώς μου είχε ξεφύγει;

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης