HungryForLife Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Recipes, comments and more...


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Χυμός λεμονιού

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Χυμός λεμονιού Empty Χυμός λεμονιού Κυρ Ιαν 18, 2009 4:05 pm

arhontia

arhontia

Συνταγή ομορφιάς από τη γιαγιά μου:
Το βράδυ μετά το πλύσιμο, αντί άλλη λοσιόν, περνάμε το πρόσωπο με ένα βαμβάκι βρεγμένο με χυμό λεμονιού. (Τσούζει λίγο και δεν κάνει για ξηρά και ευαίσθητα δέρματα). Αφήνουμε να στεγνώσει και βάζουμε την κρέμα μας.
Λευκαίνει το δέρμα, καθαρίζει πολύ, μαραίνει τα σπυράκια, και με συστηματική χρήση σβήνει τις πανάδες.

http://www.arhontia.blogspot.com

2Χυμός λεμονιού Empty Απ: Χυμός λεμονιού Κυρ Ιαν 18, 2009 6:51 pm

Rena



Ενδιαφέρον αυτό. Και σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω μια λευκαντική κρέμα για κάτι παναδες που απέκτησα το καλοκαίρι. Θα δοκιμάσω όμως πρώτα αυτό με το λεμόνι.

3Χυμός λεμονιού Empty Απ: Χυμός λεμονιού Δευ Ιαν 19, 2009 3:59 am

arhontia

arhontia

Στην εποχή της γιαγιάς μου σύμφωνα με τα λεγόμενά της ήταν της μόδας το λευκό δέρμα (και τα σκούρα μαλλιά) και οι κοπέλες φυλάγονταν από τον ήλιο για να το διατηρήσουν - ήταν και δείγμα υψηλής κοινωνικής τάξης, μια και οι περισσότερες ήταν αναγκασμένες να δουλεύουν έξω στα χωράφια.
Το λεμόνι που μου είπε λόγω πανάδων που έβγαλα και γω το καλοκαίρι , το δοκίμασα και είδα αποτελέσματα σχεδόν από τη δεύτερη μέρα το πρωί.

http://www.arhontia.blogspot.com

4Χυμός λεμονιού Empty Απ: Χυμός λεμονιού Δευ Ιαν 19, 2009 4:42 am

Rena



Αααα δε το συζητώ...δεύτερη μέρα και είδες αποτέλεσμα? Απόψε κιόλας θα το κάνω. Δεν ξέρω για άλλους, γιατί πολλοί δεν εμπιστεύονται τέτοιες "συνταγές'? πως να το πω...αλλά εγώ είμαι φαν του είδους..βλέπεις κι εμένα η γιαγιούλα μου, μου έλεγε πολλά τέτοια και όλα ήταν επιτυχημένα. Σήμερα θα κάνω την πρώτη εφαρμογή. Ευχαριστώ I love you

5Χυμός λεμονιού Empty Απ: Χυμός λεμονιού Δευ Ιαν 19, 2009 3:33 pm

arhontia

arhontia

Δεύτερη μέρα είδα αποτέλεσμα, όχι οτι έσβηναν οι πανάδες, αλλά στο σύνολό του το δέρμα πιο φωτεινό, σαν να έσφιγκαν οι πόροι, σαν να μειώνονταν οι δυχρωμίες. Και μετά από λίγο καιρό ακόμα και μια μεγάλη σκούρα καφέ που έχω στο μάγουλο κέντρο, ξεθώριασε. Οι μικρές ούτε που φαίνονται πια.
Η γιαγιά μου (που κοντεύει τα 100 αλλά η κοκεταρία επιμένει, το βάζει και στα χέρια γιατί λέει οτι οι κηλίδες που βγαίνουν κάνουν τα χέρια της σαν γριάς!
Α! εχτές είχε έρθει για φαί το μεσημέρι μαζί με τις θείες, και μου είπε κι άλλο λευκαντικό. Θα το γράψω μόλις το δοκιμάσω - μην πάρω και κανένα στο λαιμό μου - αν και οι συνταγές της μέχρι τώρα είναι εγγύηση.

http://www.arhontia.blogspot.com

6Χυμός λεμονιού Empty Απ: Χυμός λεμονιού Δευ Ιαν 19, 2009 5:12 pm

Rena



Άψογη η γιαγιά. Πρέπει να είναι καταπληκτική ε? Να τη χαίρεσαι Αρχοντία μου. Όταν δοκιμάσεις και την αλλη συνταγή μου λες. Very Happy

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης