HungryForLife Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Recipes, comments and more...


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μπισκότα κανέλας

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Μπισκότα κανέλας Empty Μπισκότα κανέλας Πεμ Μαρ 12, 2009 12:52 am

Vana

Vana

Από όταν είμασταν μικρά, η μαμά μου μας έφτιαχνε αυτά τα μυρωδάτα μπισκοτάκια (και όχι μόνο σε περιόδους νηστείας), γιατί είναι επιπλέον εύκολα και γρήγορα!

Υλικά
1 κιλό αλεύρι
1 ποτήρι λάδι
1 ποτήρι χυμό πορτοκάλι
1 ποτήρι ζάχαρη
1 κουταλιά του γλυκού κανέλα
1 κουταλιά του γλυκού σόδα
1 βανίλια

Ενώνουμε όλα τα υλικά εκτός από το αλεύρι και μετά το προσθέτουμε σιγά σιγά έως ότου φτιάξουμε μια ωραία ζύμη.
Ανάλογα με το ποτήρι μας που είναι και η μεζούρα μας, θα βάλουμε ή όχι όλο το αλεύρι μας. Εγώ τα γεμίζω έως πάνω και μου το παίρνει όλο.
Απλώνουμε τη ζύμη με το χέρι ή τον πλάστη και την κόβουμε με κουπ πατ ή το ποτήρι μας πάλι.
Ψήνουμε στον αέρα για 15 λεπτά στους 180 βαθμούς (εγώ βάζω 2 ταψιά τη φορά).
Όταν τα βγάζουμε είναι μαλακά, όταν κρυώνουν σφίγγουν και γίνονται τραγανά γι' αυτό μην τα αφήσετε να ψηθούν πολύ.
Βγαίνουν περίπου 70 κομμάτια.
Αν βάλετε αλεύρι που φουσκώνει μόνο του, παραλείψτε τη σόδα.
Καλή Επιτυχία!!!

Μπισκότα κανέλας Koulouria003

2Μπισκότα κανέλας Empty Απ: Μπισκότα κανέλας Πεμ Μαρ 12, 2009 2:12 am

Rena



Εχεις βαλθεί να με τρελλάνεις την άρρωστη Βάνα. Τι είναι αυτά τα μπισκοτάκια!! Τέλεια. Να ήξερες τι έχω βάλει στο πρόγραμμα μόλις αναρρώσω... Laughing

3Μπισκότα κανέλας Empty Απ: Μπισκότα κανέλας Πεμ Μαρ 12, 2009 9:17 pm

Vana

Vana

Ρενάκι είδα έβαλες 2 λάμδα στην κανέλλα!
Καλά έκανες! Κι εγώ έτσι την ήξερα την κανέλλα γμτ, πώς τα αλλάξανε έτσι όλα τη σήμερον! Πριν το βάλω έψαξα τη λέξη γιατί μου την έβγαζε λάθος με 2 λ και εκεί είδα ότι έχει αλλάξει. Α! και το γαρύφαλλο τώρα έγινε γαρίφαλο!!! Οπτικά πάντως δε μου πάνε με ένα λου...
Θα πάει η κόρη μου σχολείο σε λίγο και θα της λέω άλλα αντί άλλων...

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης