HungryForLife Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Recipes, comments and more...


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ Empty ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ Δευ Μαρ 09, 2009 3:50 pm

Ειρήνη



Σας αρέσει ο χαλβάς Φαρσάλων? Εγώ τον προτιμώ και από τον σιμιγδαλένιο και από τον άλλο με το ταχίνι. Επειδή λοιπόν σπιτικό σπανίως έβρισκα και από τον ετοιματζίδικο κάτι μου έλειπε, ψάχνοντας και ρωτώντας βρήκα και έφερα μια συνταγή στα μέτρα μου.
΄Οσοι πιστοί επιχειρήστε τον!

ΥΛΙΚΑ
1 κούπα νισεστέ (τώρα γιατί όχι κορν φλάουρ δεν γνωρίζω)
3 κούπες νερό
1 κούπα ζάχαρη
5 κουταλιές σούπας λάδι ή 3 κουταλιές μαργαρίνη
1 κούπα αμύγδαλα ή φουντούκια (εγώ είχα μια συσκευασία με ανάμικτούς ανάλατους ξηρούς καρπούς και έβαλα από αυτούς)

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Σε ένα μπωλ διαλύουμε το νισεστέ (δεν είμαι σίγουρη αν είναι αρσενικό ή ουδέτερο!)με την μισή κούπα ζάχαρη μέσα στις 3 κούπες νερό.
Σε μια κατσαρόλα ζεσταίνουμε καλά το λάδι ή την μαργαρίνη σε μέτρια φωτιά και προσθέτουμε το διαλυμένο μίγμα του νισεστέ. Ανακατεύουμε μέχρι να πήξει.
Σε ένα τηγανάκι λιώνουμε την υπόλοιπη ζάχαρη με μια κουταλιά νερό μέχρι να πάρει καφετί χρώμα και να καραμελώσει. Την προσθέτουμε στο μίγμα. Τέλος προσθέτουμε τους ξηρούς καρπούς.
Βάζουμε το μίγμα σε ταψάκι ή πυρέξ και το ψήνουμε σε δυνατό φούρνο (200 βαθμούς) για 10-15 λεπτά.
Αν θέλετε, στο τέλος, πασπαλίστε την επιφάνεια του ψημένου χαλβά με ζάχαρη και βάλτε το στο γκριλ για 5-10 λεπτά. Γίνεται καραμελένιο και κριτσανιστό.

Επειδή τα δικά μου γούστα είναι σχετικώς άγλυκα, αν τον θέλετε πιο γλυκό αυξήστε τη ζάχαρη σε 1 1/2 κούπα.
Επίσης, όσοι δεν νηστεύετε μπορείτε να αντικαταστήσετε το λάδι ή τη μαργαρίνη με 3 κουταλιές φρέσκο βούτυρο.

2ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ Empty Απ: ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ Δευ Μαρ 09, 2009 4:25 pm

Vana

Vana

Ειρήνη!!! Very Happy
Μου αρέσει πολύ αυτός ο χαλβάς, ειδικά αυτή η καραμελένια γεύση του!!!
Δεν είχα ιδέα ότι είναι και τόσο εύκολος όσο περιγάφεις!
Θα τον φτιάξω οπωσδήποτε και φυσικά θα αυξήσω τη ζάχαρη γιατί είμαστε γλυκατζήδες! Very Happy
Ευχαριστούμε!!! Very Happy cheers

3ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ Empty Απ: ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ Δευ Μαρ 09, 2009 9:12 pm

Rena



Ρηνιώ μερακλίδικο το γλυκάκι σου. Ευχαριστούμε Very Happy Very Happy Very Happy

4ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ Empty Απ: ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ Τετ Μαρ 11, 2009 5:39 am

Vana

Vana

ΤΟΝ ΕΦΤΙΑΞΑ!!! cheers
Δεν περίμενα να τον πετύχω, κάποτε είχα δει κάπου στην τηλεόραση να τον φτιάχνουν σε καζάνι και να ανακατεύουν με τις ώρες και σκέφτηκα ότι αποκλείεται να βγει καλό, κάτι παρόμοιο θα είναι... Embarassed
Ειρήνη μπράβο, οι οδηγίες σου τέλειες!
Έκανα μια αλλαγή λόγω τεμπελιάς (δεν είχα δεύτερο τηγάνι καθαρό Embarassed ) και έριξα στην καραμελωμένη ζάχαρη το μίγμα του νισεστέ και στο τέλος το λαδάκι.
Το έβαλα σε μικρό πυρεξάκι.
Έγινε δε σε 10 λεπτά + 15 το ψήσιμο!
Άρεσε σε όλους πολύ!
Ο σιμιγδαλένιος δεν μου αρέσει, οπότε κατοχυρώθηκε!
Ιδού:

ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ Aggelos118

ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ Aggelos117

ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ Aggelos116

5ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ Empty Απ: ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ Τετ Μαρ 11, 2009 5:41 am

Vana

Vana

Επειδή η Heart ζήτησε να δει το πακέτο του νισεστέ το βάζω εδώ:

ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ Aggelos119

6ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ Empty Απ: ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ Τετ Μαρ 11, 2009 3:52 pm

Heidi



Kalhmera se olous! Egw ton niseste ton pairnw apo ton tourko ths geitonias kai autos exei duo eidh: ton niseste apo kalampoki pou exw katalhksei oti einai to diko mas cornflour kai ton niseste apo sitari pou nomizw oti einai auto pou ennooume sthn ellada niseste.H alh8eia einai oti to ellhniko paketo den to eixa koitaksei pote opote twra ksanamperdeuthka :-( ....

7ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ Empty Απ: ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ Τετ Μαρ 11, 2009 4:12 pm

Ειρήνη



Βάνα, τέλειο τον έφτιαξες cheers
Είδες τι απλή συνταγή που είναι? Μέσα σε λίγα λεπτά έχεις έτοιμο ένα γλυκάκι ελαφρύ, κρεμώδες και αρωματικό. Και χωρίς πολλές θερμίδες εδώ που τα λέμε.
Και εγώ τον προτιμώ από τον σιμιγδαλένιο που μου φαίνεται βαρύς, άνοστος και λιγωτικός.

8ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ Empty Απ: ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ Τετ Μαρ 11, 2009 6:16 pm

Vana

Vana

Ειρηνάκι μου και πάλι σε ευχαριστώ, ξετρελλάθηκαν όλοι!
Και τώρα στη δουλειά που έιμαι τον είδαν συναδέλφισες και τους μοιράζω τη συνταγή σου!
Very Happy Θα τον φτιάχνω συνέχεια! Very Happy

9ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ Empty Απ: ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ Σαβ Μαρ 14, 2009 1:26 am

Σοφία Ζ.



Από την μια η ευκολία της συνταγής της Ειρήνης και από την άλλη οι φωτογραφίες της Βάνας, σίγουρα θα το φτιάξω το Σ/Κ. Έχω μια αδυναμία στο συγκεκριμένο και ελάχιστες φορές το έχω ευχαριστηθεί ετοιματζίδικο.
ΥΣ πάντα νόμιζα ότι είναι παχυντικό!!!

10ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ Empty Απ: ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ Σαβ Μαρ 14, 2009 2:58 am

Rena



Γεια σου Heidi. Aπό οτι καταλαβαίνω ζεις στο εξωτερικό ε? Ίσως τα κορίτσια μπορούν να σε βοηθήσουν γιατί εγώ χρησιμοποιώ κυρίως κορν φλάουρ.
Βανούλα τέλειος ο χαλβάς σου. Βάζω τις φωτος στη συνταγή να πάρει χρώμα και γεύση το μπλογκ Very Happy

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης