HungryForLife Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Recipes, comments and more...


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μπρόκολο ή κολοκύθι ογκραντέν

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Vana

Vana

Συχνά "κρύβω" νόστιμα και θρεπτικά λαχανικά σε συνταγές ώστε να τα φάει η κόρη μου που δεν τα θέλει ακόμη, όπως το μπρόκολο και το κολοκύθι.
Τη συγκεκριμένη συνταγή ωστόσο την έφτιαξα και τα Χριστούγεννα (από κει η φωτό) και εντυπωσίασε.
Τα υλικά είναι για τετράγωνο πυρέξ και προσαρμόζονται ανάλογα με τα γούστα...

Μπρόκολο ή κολοκύθι ογκραντέν
Υλικά
Οι φουντίτσες από 2-3 μπρόκολα μεσαία/μικρά (βρασμένες στον ατμό 5 λεπτά ή σε νερό 3 λεπτά)
ή
4-5 κολοκύθια τριμμένα στο χοντρό του τρίφτη (βρασμένα στον ατμό 3 λεπτά ή σε νερό 2 λεπτά)
2 κούπες γαλοπούλα καπνιστή ή απλή, ή ζαμπόν, ή κοτόπουλο που μας έμεινε σε κυβάκια
350gr-450gr διάφορα τυριά κίτρινα, ή μισά κίτρινα-μισά φέτα
4 αυγά
1 κούπα γάλα εβαπορέ (ή 2 μικρές κρέμες γάλακτος)
2 πιπεριές Φλωρίνης από βάζο ψιλοκομμένες (ή και φρέσκες)
αλάτι-πιπέρι

Εκτέλεση
Χτυπάω για λίγο τα αυγά, προσθέτω το γάλα (ή τις κρέμες γάλακτος), τέλος τα υπόλοιπα υλικά και ανακατεύω.
Τα απλώνω σε πυρέξ και ψήνω στους 180 για 50 λεπτά (ανάλογα το φούρνο, μέχρι να ροδίσει η επιφάνεια).
Αφήνω να κρυώσει λίγο, κόβω και σερβίρω.

Μπρόκολο ή κολοκύθι ογκραντέν Christmas08258gm8

Admin

Admin

Πωπω Βάνα με λίγωσες!! Είναι και η ώρα τέτοια... Μπορούμε νομίζω να περάσουμε τη συνταγή στη βασική μας σελίδα, στο μπλογκ μας ε? Για να τη δουν όλοι οι φίλοι μας.

https://hungryforlife.forumgreek.com

Vana

Vana

Εννοείται! Very Happy

Vana

Vana

Dear Admin,
1)Τα πιο πάνω υλικά είναι για ορθογώνιο πυρέξ (όχι τετράγωνο που γράφω).
2)Η συνταγή δεν είναι δική μου ανακάλυψη (φυσικά), απλά προσάρμοσα στα γούστα μου/μας κάποια υλικά (και συνδιασμούς τους) συνταγών που κατά καιρούς ακούω ή διαβάζω. Όταν θυμάμαι την πηγή φυσικά θα το αναφέρω, τη συγκεκριμένη την κάνω πολύ καιρό γιατί λατρεύω το μπρόκολο και δε θυμάμαι...

Μπρόκολο ή κολοκύθι ογκραντέν 558376rd44q06xag

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης